logo

Spotkanie opłatkowe Arcybiskupa Celestino Migliore Nuncjusza Apostolskiego z Konsultą WPŻZZ i uczestniczkami Studium Formacyjnego Drukuj
Wpisany przez KWPŻZZ   

altW dniu 17 grudnia 2010 r., w domu prowincjalnym Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie odbyło się spotkanie opłatkowe z Księdzem Nuncjuszem Celestino Migliore. W spotkaniu uczestniczyły Przedstawicielki Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, a mianowicie, Przewodnicząca Konsulty M. Danuta Wróbel SNMP,  M. Maksymilla Pliszka SBDNP, M. Cecylia Falkowska,  M. Teresa Czekała, siostry z sekretariatu Konferencji oraz uczestniczki Studium Formacyjnego, wraz z s. Aleksandrą Huf SSpS, dyrektorką Studium. Zarówno członkinie Konsulty, jak i uczestniczki Studium złożyły życzenia Bożonarodzeniowe Księdzu Arcybiskupowi i sobie nawzajem.


Dzień 17 grudnia był w szczególny sposób przeżywany w ramach Studium Formacyjnego. Po solidnym czasie przygotowania, o godz. 16.00 w kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, cała grupa 59 uczestniczek Studium z prowadzącą s. Aleksandrą Huf, wraz z przedstawicielkami Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, a mianowicie, z M. Danutą Wróbel - Przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Służek NMP, M. Maksymillą Pliszka - Przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, M. Cecylią Falkowską - Przełożoną prowincjalną Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek, M. Teresą Czekała - Przełożoną Prowincjalną Sióstr Salezjanek oraz siostrami z sekretariatu Konferencji: S. Ernestyną Wajs CMBB; S. Krystyną Chmiel- służebniczką starowiejską i S. Barbarą Kulikowską CSM wzięły udział we Mszy świętej i spotkaniu opłatkowym.

 Mszę świętą celebrował dostojny gość, ks. abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce a koncelebrował wykładowca  Studium o. Antoni Jucewicz SVD.

W homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział:

Formację zakonną możemy pogłębiać i rozwijać jedynie w pobliżu Chrystusa. Mówi się, że przed życiem zakonnym stoją wielkie wezwania, np. spadająca liczba powołań. Ale musimy pamiętać, że życie zakonne zawsze stawało przed konkretnymi wyzwaniami. Niektóre wspólnoty zakonne właśnie dlatego powstawały, by odpowiadać na konkretne potrzeby. Mówi się, że jest mniej osób a więcej dzieł - to prawda, stąd tym bardziej konieczna jest dobra formacja, by nie zagubić prawdziwej motywacji miłości.

Obecnie mamy trudne czasy, bo współczesny świat nie sprzyja pięknemu wyborowi życia zakonnego. Życie zakonne jest piękne, ale zobowiązujące, i niesie ze sobą wielką odpowiedzialność. Jeśli ktoś nie podejmie wysiłku realizacji, będzie uciekał od trudu, może dawać antyświadectwo.

Ważne jest by rozwijać tożsamość profetyczną, czyli wskazywać na samego Chrystusa, dawać o Nim świadectwo. Jedynie osoba autentycznie przeżywająca życie zakonne może mówić i świadczyć o Chrystusie.

Jak to robić by być prorokiem na wzór Chrystusa?

Trzeba stawiać stopy w Jego ślady. Jeśli chcemy być prorokami to nie trzeba być kimś nadzwyczajnym, ale należy stawiać swoje stopy w ślady samego Jezusa.

Tymi śladami Jezusa są Słowa Ewangelii. Jeśli codziennie weźmiemy jedno zdanie i będziemy starali się je przyswoić, pozwolimy by ono nas konfrontowało w codzienności, oświecało, stymulowało nasze postępowanie, poprawiało nasze relacje z innymi, pomagało czytać wiadomości jakie do nas docierają, zaczniemy myśleć jak sam Jezus.

Radosne przeżywanie słów Pana Jezusa prowadzi do tego, ze stajemy się głosicielami Dobrej Nowiny. Nawet gdyby spalono wszystkie egzemplarze Pisma świętego, to słowa Jezusa winny być  odtworzone we wspólnotach zakonnych.

Dzielenie się Słowem Bożym we wspólnotach sprawia, ze cała wspólnota staje się profetyczna. Mamy wspólnotowo przeżywać narodzenie się Boga. On narodził się we wspólnocie rodzinnej. To zbawcze wydarzenie odbiło się we wspólnocie i wszyscy mieli w tym swój udział, pełnili swoje zadanie. Niech przeżywanie tej Tajemnicy prowadzi nas do pierwotnej miłości, mimo tego że jest trudna. Niech ten trud nas nie zniechęca, ale prowadzi do odnajdywania nowej głębi życia zakonnego, nowej motywacji służby.

Niech Nowonarodzony nam w tym błogosławi.

Pod koniec Mszy świętej Ksiądz Nuncjusz pobłogosławił indeksy Studium i podał je każdej uczestniczce z osobna.

Po Mszy świętej wszyscy przeszli do sali wykładowej, w której przygotowano spotkanie opłatkowe. Zarówno członkinie Konsulty, jak i uczestniczki Studium złożyły życzenia Bożonarodzeniowe Księdzu Arcybiskupowi i sobie nawzajem. Przy pięknej dekoracji świątecznej i łamanym opłatku zabrzmiał śpiew Cichej nocy wykonany w 7 językach skąd pochodzą uczestniczki, mianowicie z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Chin. Dołączono również język włoski, ze względu na Księdza Nuncjusza.

Radość kolędowania towarzyszyła wszystkim i umacniała wzajemną więź.

Jesteśmy bardzo wdzięczne Księdzu Arcybiskupowi Celestino Migliore, Nuncjuszowi w Polsce, oraz Matkom z Konsulty i Sekretariatu za wspólne świętowanie wielkich tajemnic Bożego przyjścia na świat. Niech ta radość daje nam  wszystkim siły do świadczenia o żyjącym wśród nas Jezusie, by poprzez nasze świadectwo wielu ludzi znalazło drogę do spotkania i zjednoczenia się z Nim. 

s. Aleksandra Huf SpSS




 

© 2001-2012 Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych * webmaster * XHTML and CSS.